Bez Michaela jsme už tolik dní

Elita amerického R & B zazpívá k výročí Motownu a uctí Michaela Jacksona

11. listopadu 2009 v 8:00 | Janet... Child ♥ |  Novinky ♠
V Detroitu se 21. listopadu sejdou žijící legendy amerického R & B, Aretha Franklinová, Stevie Wonder, The Temptations a další. Uctí zakladatele labelu Motown Berryho Gordyho a samozřejmě i jeho největší objev - krále popu Michaela Jacksona.

Zatímco Stevie Wonder zazpívá tribute Berrymu Gordymu, zpěvák Smokey Robinson převezme ocenění a všichni společně vzpomenou na Jacksona, který ve studiích Motownu zpíval už jako dítě s rodinnou skupinou Jackson 5.Motown byl tehdy nevídanou líhní osobností, které moderní hudbu ovlivňují dodnes. Kromě Jacksona a Wondera lze uvést např. geniálního a předčasně zemřelého zpěváka Marvina Gaye, Lionela Richieho a Commodores nebo Dianu Rossovou a Supremes. Ta největší z největších, královna soulu Aretha Franklinová, paradoxně nepatří do katalogu Motownu.

Výtěžek z galakoncertu půjde na podporu muzea Motownu, které sídlí na původním adrese studií, kde v 60. a 70. letech vznikaly slavné hity.

Firmu založil v lednu 1959 Berry Gordy, který si na to půjčil 800 dolarů. Původně se jmenovala Tamla, ale lépe se ujal název Motown Records (podle anglických slov motor - town, motor -město). První úspěchy mu přinesly skupiny The Miracles a The Marvelettes a v polovině 60. let pak úplně ovládl soul.

Berry Gordy vedl firmu celý život. Přestože měl nos na hity, dopustil se i řady omylů. Např. nechtěl vydat legendární nahrávku I Heard It Through The Grapevine (Marvin Gaye). Stejně tak dlouho odmítal Michaela Jacksona a jeho bratry, protože se mu zdálo, že dětských hvězd měl moc.

Motown je dnes součástí nadnárodního gigantu Universal a v posledních letech vydával třeba Eryku Badu a Damiena Marleyho.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama